inspira publishing uvádza TO.K. MYŠLIENO.K.

"INSPIRÁCKE NOVINKY"

TOK

Zbierka básní TOMÁŠA GRICHA

Básnická zbierka na (nielen) jesenné a zimné čítanie.

Nezadržateľne sa do prírody vkradla jeseň. Jesenné trendy nefungujú iba v móde, ale aj v literatúre. Tím inspira publishing toto obdobie považuje za vhodné na hĺbavé myšlienky a pokojné rozjímanie. Či už sa tejto činnosti budete venovať v teple flysovej deky, s čajom v ruke, na grogu v bare alebo v literárnej kaviarni, kniha je tým správnym spoločníkom počas chladných, sychravých a depresívnych dní. Preto si uvarte čaj, kávu alebo kakao, urobte si pohodlie a vezmite si do rúk, nie televízny ovládač, ale básnickú zbierku TO.K. MYŠLIENO.K.

Príbeh jej vzniku je ako z filmu. Jej obsah je mrazivý. Jej náročnosť nie je hyperbolická. Jej myšlienky sú veľavravné. A jej nasadenie je smrteľné.

„Ahoj, som Tomáš a zomieram..." prišla mi jedného dňa správa. Vynorilo sa veľa otázok a nakoniec z našej komunikácie vzišla zbierka básní, ktorú Tomáš napísal prstami jednej ruky napojený na dýchacie prístroje. Je to hrdina dnešných dní, ktorý napriek svalovej dystrofii a veľkým bolestiam chce tvoriť. Vytvoril zbierku básní, ktorú sme ilustrovali, skorigovali, upravili, vytlačili a pripravili na pulty kníhkupectiev a do online predaja. Jej kúpou nepodporíte len jeho vieru v seba samého, ale aj vieru, že sny sa môžu plniť, že žiť sa dá navždy prostredníctvom svojho diela, a že život má zmysel!

Tomáš je mladý, komunikatívny, inteligentný chalan, ktorému osud nadelil nevyliečiteľnú chorobu, s ktorou zvádza nerovný boj. Inšpiruje svojou bojovnosťou, vytrvalosťou a elánom. Je neustále aktívny v písaní – jednej z mála aktivít, ktoré dokáže ešte vykonávať. Úprimne sa teší každému novému dňu, slnečným lúčom a ostatným veciam, ktoré si bežne zdravý človek ani neuvedomuje.

Možno sa pýtate, o čom tak asi píše? Tu je Tomášova odpoveď:

Neohúrim Ťa hyperbolami a rýmami. Nenájdeš tu nablýskaný pátos a americký optimizmus. Odkrývam srdce s úprimnosťou a hĺbkou prežívania reality a faktu, že pomaly zomieram. Dotknem sa Tvojej ubolenej duše. Dotknem sa jej, aby som jej vlial nádej a svetlo. Nesťažujem sa a nepreklínam. Riadky textu znesú ťarchu bolestnej kompilácie a ľútosti, ktorú cíti neutíchajúco bijúce srdce. Povznes sa nad zdanlivý pesimizmus a objav spolu so mnou zmysel života. Celú dobu ďakujem, že som mohol žiť na tejto Zemi, milovať a prežívať. Budem žiť aj naďalej, pokým moje básne budú čítať a preciťovať ľudia ako Ty. Môj život písaním nadobudol zmysel. Vkladám ho do Tvojich rúk a verím, že s týmto pokladom naložíš dôstojne. Neboj sa smútku a zúfalosti, ktorú niektoré básne obsahujú. Nechaj ho zaznieť a rozbaliť sa vo svojom vnútri a skús objaviť v sebe nádej a radosť z možnosti prežívať a znovu cítiť. Život má zmysel... ďakujem.

Takže drahý čitateľ, zaraď túto zbierku básní do svojho „zoznamu na jesenno-zimné čítanie" a nechaj v hlave a duši prúdiť svoj vlastný to.k. myšlieno.k. Je to o.k...

Knihu kúpite od 17.10.2016 v sieti kníhkupectiev Panta Rhei.

Názory čitateľov a recenzie

(0 komentárov)

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používanie nájdete TU.