Rozprávame sa (nielen) o knihách s Andrejom Tichým

"ROZHOVOR S ..."

Andrej Tichy

V máji minulého roka sme s Andrejom mlčky sedeli vedľa seba na jednej blogerskej akcii. Ani jeden z nás ešte netušil, že o rok budeme spolupracovať na vydaní jeho knihy. A keďže to vesmír zariadil tak, že sa naše cesty opäť stretli, spoločne sa teraz tešíme z horúcej knižnej novinky s názvom CESTA NA ROPNÚ PLOŠINU.
O tom, aké to na ropnej plošine bolo, čo všetko takáto práca obnáša, či ako vynáša :-), ako aj o zážitkoch, ktoré Andrej prežil, kým sa na vysnívané miesto dostal, sa dočítate v jeho knihe. My sme mu položili zopár otázok aj mimo tejto témy.

Ako mladý chalan si, tak povediac zo dňa na deň, odišiel do severskej krajiny, o ktorej si takmer nič nevedel. Čo Ťa viedlo k tomu, vydať sa touto cestou, a čo bolo pre Teba v začiatkoch najťažšie?

V tej dobe som to tak nevnímal. Doma som bol nespokojný, a tak som odišiel za lepšími možnosťami. Najťažšie bolo začať, nájsť ten prvý bod, od ktorého sa odraziť. A vyjsť z komfortu domova bolo tiež veľmi náročné. Chýbala mi rodina a kamaráti.

O práci na ropnej plošine si sníval od detských čias. Čo Ťa na ropnej plošine najviac prekvapilo? Čo si si predstavoval úplne inak... alebo tam bolo všetko také, ako si si vysníval?

Najviac ma prekvapilo tempo práce. Predstavoval som si to ako primitívnu prácu, kde ľudia makajú, sú špinaví od ropy, a pritom to tak vôbec nebolo...

Kedy si začal písať a čo Ťa k tomu inšpirovalo? Bol to ďalší z Tvojich snov, vydať niekedy vlastnú knihu? Si tiež autorom prvej slovenskej publikácie o polárnej žiare, ktorá je pre fotografov, či amatérskych nadšencov k dispozícii v e-bookovej podobe. No ako vnímaš to, že o pár dní bude Tvoja knižná prvotina vyložená aj na poličkách v kníhkupectvách?

Písať som začal asi v šiestich rokoch a inšpirovala ma škola :-) A teraz vážne. Písať som začal spontánne, asi keď som mal dvadsaťpäť. Jedného dňa to proste začalo. Ani neviem ako. Ja moje písanie neplánujem. Proste sa to stane. Častokrát ani neviem, čo napíšem. Keď si neskôr po sebe niečo prečítam, niekedy si už ani nepamätám, že som niečo také napísal.
Moju knihu vnímam pozitívne, lebo s odstupom času si môžem prečítať, aký som bol a čo som zažil. Pretože ľudia píšu o tom čo zažili, väčšinou.

Prečo by mali čitatelia siahnuť po Tvojej knihe, čo od nej môžu očakávať?

Moja kniha má viacero úrovní, asi ako každá. Ale potreboval som to zdôrazniť. Pre mňa je najdôležitejšie posolstvo to ľudské. Zo Slovenska emigruje množstvo ľudí za prácou. Cestujú a žijú všade po svete. Podľa neoficiálnych čísel, žije mimo domoviny viac ako 5 miliónov ľudí zo slovenskými koreňmi. Možno viac, možno menej. Ľudia vedia len málo o tom, ako žijú Slováci v zahraničí. Čo tam robia, a aké to tam je. To je to primárne, čo chcem ľuďom priblížiť. Aké to je, keď sa obyčajný chalan z paneláku vyberie za svojím snom a dosiahne ho.
Knihu by si mali kúpiť kvôli sebe, aby im pomohla uskutočniť to, o čom snívajú oni.

Máš v pláne venovať sa aj naďalej písaniu, alebo už aj "pracuješ" na nejakej ďalšej knihe?

Keď napíšete alebo vytvoríte niečo, máte možnosť pochopiť, že to vo vás bolo. Ja som túto knihu nenapísal v zmysle, že som ju plánoval. Ja som si sadol, písal, a bola kniha. Čiže všetky moje budúce knihy sú už dávno napísané, len ešte proste nie sú. A áno, ja stále na niečom pracujem.

Vo všeobecnosti panuje názor, že sa ľudia len veľmi málo venujú čítaniu kníh. Hoci v kníhkupectvách si môžeme vyberať z tisíciek titulov, uprednostňujeme iné voľnočasové aktivity... Ako to bolo v Tvojom prípade, vždy si mal pozitívny vzťah k čítaniu a ku knihám, alebo si si cestu k nim našiel až časom...? Ktoré žánre patria medzi Tvoje najobľúbenejšie?

Ako som spomenul vyššie, čítam od detstva. Keď som bol naposledy doma, prekvapilo ma množstvo kníh, ktoré som prečítal ako dieťa. Mama my vyčlenila asi sto kníh, ktoré si môžem zobrať. Potom prišlo obdobie okolo dvadsiateho roku môjho života. V tej dobe som mal iné koníčky, ako knihy. Ale po dvadsaťpäťke som znova začal čítať vo veľkom. Všeobecne mám knihy rád a nedá sa povedať, ktorý žáner je ten naj. Mam rád knihy, v ktorých autor ukazuje svoje umenie písať a to, že je človek. Taký John Irving napísal knihy o chlapcovi-sirote a jeho ceste životom. Je to fantastická kniha. Možno si poviete: ale to je klišé inšpirované Dickensom. Napríklad David Copperfield je úžasná kniha, tak isto ako Oliver Twist. Knihy od Julesa Verna sú pecka. To sú podľa mňa originálni spisovatelia, ktorí napísali fantastické veci. Starec a more, to je kniha! Príbeh na sto stranách, ocenený Nobelovou cenou. Podľa mňa, dobrá kniha vo vás prebudí emócie a prežijete s ňou neobyčajné dobrodružstvo. Dúfam, že toto nájdete aj v mojej knihe.

Poznáš, resp. čítaš aj diela slovenských autorov? Máš spomedzi nich nejakého obľúbeného?

Nepoznám ich síce osobne, ale poznám. Mam rád slovenskú literatúru a kupujem si slovenské knihy. Myslím si, že je to veľmi dôležité pre našu kultúru. Rád čítam Dominika Dána, bavia ma jeho pútavé detektívky, je to pre mňa relax. Prečítal som aj Banáša a páči sa mi aj Ivo Toman (český spisovateľ) - jeho knihy by som vyzdvihol. Sú veľmi inšpirujúce.

Stále žiješ a pracuješ v Nórsku, venuješ sa foteniu. Čím si Ťa získala práve táto krajina? Veď fotiť a písať sa dá kdekoľvek :-). Uvažuješ nad tým, že sa vrátiš a budeš žiť opäť na Slovensku?

Do Nórska som išiel kvôli možnostiam a snu. Asi ako losos, ktorý sa narodil v bezpečí rieky, a potom vypláva za hojnosťou potravy do mora. Tak, ako sa aj losos vracia do lona rieky, sa určite vrátim aj ja. Otázkou len je, kedy. A odpoveď znie: v správny čas.

Aký je Tvoj aktuálny sen, ktorý chceš zmeniť na skutočnosť?

Môj aktuálny sen je, doštudovať školu a byť úspešným v informatike. To je ten druh písania, ktorému sa momentálne najviac venujem. Dúfam, že moje programy budú mať aspoň taký úspech, ako moje blogy a knihy.

Andrejova knižná novinka vychádza už 30. septembra, viac sa o nej dozviete TU.
Pre nedočkavcov sme spustili aj exkluzívny predpredaj, v rámci ktorého získate okrem podpísanej knižky aj pekný darček :-)
Ďakujeme vám, že (nás) čítate... :-)

 

Názory čitateľov a recenzie

(0 komentárov)

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používanie nájdete TU.