Rozprávame sa (nielen o knihách) s Katkou

"ROZHOVOR S ..."

Katka článok

Čarovná, zelená, hornatá a lesná Morava. Láskavé slnko, svieži vzduch, šum stromov a vôňa medovky. Sedíme na chate Jana v Lopeníku na krásnej drevenej teraske, pri voňavej kávičke a úžasnom výhľade na hory a les pred nami. Kati hovorí: „Kniha si ťa proste musí nájsť. Osloví ťa v tom momente, kedy ti má čo dať, inak by si ju po pár stranách odložila." Je to úžasná, hĺbavá, inteligentná a vzdelaná žena s francúzskym šarmom, ktorá si vystavala život podľa svojich predstáv a žije si svoje túžby. Je inšpiratívna a pozitívne zmýšľajúca, napriek mnohým bolestivým udalostiam. Vidí na živote to krásne, smeruje myšlienky k svetlu a tvrdo pracuje na svojom šťastí. Pochádza z Hronseku (pri Banskej Bystrici) a vo veku 40 rokov sa prvý krát stala mamou, darovala svetu zdravú, krásnu a šikovnú dcérku, má rovnako úžasného partnera ako je ona sama a žije v Zlíne. Je vedúca Ústavu moderných jazykov a literatúr Fakulty humanitných štúdií na Univerzite Tomáše Bati, fundovaný odborník v oblasti lingvistickej analýzy, publikuje, prednáša a inšpiruje študentov k zdokonaľovaniu seba samých vlastným príkladom.

Kati je majiteľkou mužskej kognitivity, oceľovej vôle a ženskej iracionality a to v jednom vyšportovanom tele. Je bohémsky typ, ktorý si užíva život plnými dúškami, vie sa však prepnúť do roviny perfekcionizmu, ambicióznosti a nekompromisnosti; je hladná po nových impulzoch a výzvach. Jej zjav je energizujúci a chcete ju počúvať, lebo má, čo povedať.

Stíhaš čítať popri tom všetkom?

Počas semestra je tej odbornej literatúry na prelúskanie tak veľa, že si celkom užívam možnosť vybrať si niečo neodborné na čítanie, ale mám rada čiastočne faktograficko-biografické romány, poviedky, príbehy. Hľadám tam pre seba niečo, čo práve viem stráviť a zosumarizovať, kategorizovať alebo čo mi pomôže upratať vnútorný chaos. Prevažne čítam v angličtine a neviem si vynachváliť čítačku kníh. Moja e- knižnica prekypuje asi 3000 knihami, takže podľa nálady, stavu a popisu si vyberiem, do čoho sa, popri kočíkovaní alebo v noci pred spaním, pustím. Čítačka je akurát do ruky, jedným prstom prelistovávam e-strany, druhou tlačím kočiar a v noci má jemné podsvietenie, veľa kníh na jednom mieste, rýchla obsluha. Takže ja fungujem prevažne na e-knihách, papierové mi nechýbajú.

Veríš, že kniha vie zmeniť pohľad človeka na život?

Áno, určite, počas prvých ťažkých mesiacov tehotenstva som siahla po biografii židovského doktora Viktora Frankla „Man's Search for Meaning", ktorý prežil holokaust, stratil rodinu, napriek tomu si dokázal udržiavať svetlo duše, pomáhať, inšpirovať k pozitívnemu videniu sveta...Som si uvedomila, že svet a život bude taký, pre aký sa JA rozhodnem. Ak ho chcem vidieť pekný, on pekný je a bude. Popracovala som na prevzatí kormidla a vnímania vlastného života a tvorím, mením, verím a užívam si. Tá kniha mi pomohla si spraviť poriadok v prioritách a dala mi príklad hodný nasledovania a impulz v tej správnej dobe. Inak takých kníh je viac. Knihy musia vstúpiť do života, keď ich dokážeš pochopiť a prežiť. Obsah doslova prehltneš a význam musí tak docvaknúť. Milan Kundera, česko-francúzsky spisovateľ, a jeho román „Neznesiteľná ľahkosť bytia.

Keď čítam knihu, tak ma niekedy napadne človek, ktorému by som túto knihu rada venovala, zháňam verziu v konkrétnom jazyku a darček je na svete. Naposledy som si vymenila s autorom Adamom Shellom asi 15 emailov, lebo som knihu „Tomato Rapsody" chcela v španielčine a španielsky preklad neexistoval. Je to príbeh príchodu rajčín do Talianska v čase Medicciovcov, vtipne, voňavo a chutne prerozprávaný. No, zatiaľ to ostane v angličtine.

Nemám nič proti bestsellerom, aj staršieho vydania, nedávno ma oslovila kniha Erciha Fromma „The Art of Loving" o rôznych podobách lásky- materinskej, partnerskej, láske k Bohu... Veľmi potešilo a ohrialo dušu, že toľko druhov lásky existuje, nenahraditeľná je každá z tých lások a má svoju funkciu, prínos a dôležitosť...

Ďakujem Kati, za lásku ku knihám, literatúre a jazyku. Nech je táto láska nákazlivá.

Do čítania.

Názory čitateľov a recenzie

(0 komentárov)

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používanie nájdete TU.