Rozprávame sa (nielen o knihách) s Mirkou Števkovou

"ROZHOVOR S ..."

Mirka

S Mirkou Števkovou o inšpirácii, ceste, knihách a poslaní.

Odchádzajúci august priniesol krásne počasie. Sedíme v parku s ďalšou inšpiratívnou ženou - Mirkou Števkovou. Tieň lístia zo stromov sa jej pohráva v blond vlasoch. Sebavedomá a vedomá, pokorná a pokojná. Láskavý a tvrdý pohľad zároveň, ktorý s presnosťou laserového lúča mapuje parťáka pri rozhovore. Som hrdá, že patrí medzi moje múzy, kamarátky a inšpirácie.

Mirka je spoluzakladateľka najväčšieho portálu s online mikroprácou na Slovensku www.jaspravim.sk. Okrem toho je to „kreatívna chobotnica", ktorá pri každom stretnutí prekvapí novým nápadom, stratégiou, postrehom alebo dokončeným „inovatívno-unikátnym" projektom. Žije tvorením a neznáša operatívnu, rutinnú, monotónnu prácu. Ja si tak nejako predstavujem vnútorne slobodnú, šťastnú, krásnu ženu-mamu-manželku-podnikateľku-umelkyňu. Je to stelesnenie môjho ženského ideálu, preto sa s našimi čitateľmi rada o náš rozhovor podelím.

Odkiaľ čerpáš inšpiráciu pre prácu a život?

Bežný deň samotný je mojou inšpiráciou. Ľudia sa celkovo boja vyjsť zo svojej pohodlnej zóny a myslia si, že sú tam v bezpečí, že tak žijú správne. Ja si uvedomujem, že život je príliš krátky na to, aby som robila niečo, čo ma nebaví. Život je tvorivý a neznáša spoločenské škatuľky. Svoju cestu výnimočnosti vieš nájsť iba tak, že sa budeš počúvať. Ak sa budeš počúvať, budeš zdravý, tvorivý a šťastný. Snažím sa počuť a milujem život. Dobrým zdrojom inšpirácie sú knihy. Nepovažujem ich za návod na riešenie životnej situácie, ale myšlienky v knihe sú spúšťačom myšlienkových pochodov. Obliekam si to na svoj život a začne sa to spájať a zapadať do seba. Častokrát si myslím, že aha, toto som ja vymyslela a potom čítam knihu, a tam moje myšlienky a nápady už niekto spísal...niekedy aj 500 rokov dozadu! Na porozumenie a vnímanie potrebujeme dozrieť. Verím, že človek si siahne po správnej knihe v správnom čase. Ja si čas vážim a neplytvám ho na relaxačné čítanie Danielle Steelovej.

Vie kniha zmeniť život?

Samotná kniha veru nespraví nič. Je to vždy ten človek, ktorý si myšlienky interpretuje a ušije si to na svoj život. Alebo aj nie. Je to vždy o voľbe. Začína „nové" poznatky aplikovať na svoj bežný život a tým nastáva zmena zmýšľania, videnia sveta a životná zmena. Kniha je dôležitý spúšťač, ale iba spúšťač...

Aký je tvoj vzťah k pozitívnej a motivačnej literatúre?

Môj otec, Jozef Čuha, je prvý slovenský autor, ktorý napísal pozitívnu knihu „Posolstvo úspechu" v roku 2005 a to ešte motivačná literatúra bola na Slovensku v plienkach. Neskôr to bolo „Pozitívne myslenie nebolí", aj keď mám ešte aj v roku 2016 pocit, že pozitívne myslenie mnohých bolí. Hoci mám našťastie pocit, že za posledných 5 rokov sa zmenilo oveľa viac ako za posledných 20. Inováciu, predbiehanie doby a posúvanie komfortných hraníc máme asi v génoch. Takže môj vzťah k motivačnej literatúre je pozitívny aj keď samotné slovo pozitívna literatúra je možno zvláštne a sama ho vnímam niekedy rozporuplne. Hoci nie je pozitívna literatúra ako pozitívna, ale každý si nájde tú svoju knihu, keď ju potrebuje.

E-book alebo papierová kniha?

Minule som zablúdila do antikvariátu a dvaja chlapíci, brutálne nadupaní informáciami- múdri a sčítaní, ako vystrihnutí z konformitného obdobia; s košeľou zapnutou na najvyšší gombík a opaskom zauzleným uprostred bruška; obrovské okuliare, mi povedali: „Viete, všetko, čo je napísané na papieri už napísané bolo a nedá sa zmeniť. Všetko, čo je v digitálnej podobe sa dá z minúty na minútu zmazať, pozmeniť a prekrútiť bez kontextu a viditeľnej intervencie. Môžu mať deštruktívny dosah na myslenie ľudí.

Úžitkovú literatúru znesiem aj v digitálnej podobe. Ale sú knihy, ktoré chcem mať doma v papierovej podobe. Aby ma oslovila na poličkách kníhkupectva, musí byť estetická, svietiť a byť starostlivo ilustrovaná. Prelistujem ju vždy odzadu. Nemám rada masovú produkciu z Číny. U mňa teraz rozhoduje obsahová a dizajnérska kvalita, nie kvantita. Hoci priznávam, nie vždy tomu tak bolo. Uchovávam si iba niektoré kúsky a neholdujem „zberateľstvu". Rada knihy posúvam ďalej naprieč priateľmi, aby na ne nepadal prach.

TOP 3 Mirky Števkovej (+1):

Jason Fried, David H. Hansson: Restart

Austin Kleon: Kraď jako umělec

Jason Fried, David H. Hansson: Práce na dálku Zn. kancelář zbytečná

J. Hegarty: Hegarty pojednává o kreativitě Pravidla neexistují

Photo – Daja Turner

Názory čitateľov a recenzie

(0 komentárov)

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používanie nájdete TU.