Rozprávame sa (nielen o knihách) s TAMI

"ROZHOVOR S ..."

Tami

Tami je mamou na plný úväzok. Minoritným zamestnaním je tlmočník, prekladateľ a kreatívec. Je multi-kulti, multi-lingvi a multi-funkci. Tami napísala svoju prvú knihu "MAMOU PO 30" a vydala ju v spolupráci s inspira publishing začiatkom novembra 2016. Kniha je v súčasnosti v predaji v sieti kníhkupectiev Panta Rhei po celom Slovensku – nájdete ju v sekcii Vianočné chuťovky resp. motivácia/rodičovstvo.

Prečo kniha?

Dlho som písala na zákazku (rôzne blogy, vytvárala web kontent, eseje, ppt prezentácie, seminárne práce) a prekladala. Necítila som sa slobodne vo vyjadrení vlastných myšlienok. Musela som len splniť daný cieľ alebo pretlmočiť myšlienky niekoho iného. Chýbala mi v tom tvorba a kreativita. No v práci tlmočníka sa veľká fantázia, vyjadrovanie postoja, emócií a kreativita veľmi necenia... Materstvo bolo impulzom. Chcela som tvoriť. Od 8. mesiaca tehotenstva som si písala denník. Nebol to denník zúfalej tehuľky či novopečenej mamy. Mala som pocit, že sa chcem podeliť a môj manžel a mama to počuli 189000-krát. Využila som digitálny papier. Mala som pretlak emócií, problémov a bludných kruhov, z ktorých som nevedela von. Po narodení syna sa zrodilo moje nové ja. Táto cesta spoznávania sa s novým ja a moje pocity sú veľmi pútavo, vtipne, ale aj filozoficky opísané práve v mojej knižnej prvotine. Má podnázov „rodičovský debut" a je to najúprimnejšia výpoveď modernej matky žijúcej na Slovensku, ktorá kedy bola zaznamenaná.

Ako vznikol nápad vydať knihu?

Som za to veľmi vďačná a zaviazaná Martinovi Brunckovi. On vo mne vždy videl potenciál. Začali sme spolupracovať na preklade jeho knihy „Život bez jedla" a naša spolupráca pretrváva dodnes. Dal mi šancu a len tak v lete 2016 nadhodil: „Chceš napísať knihu? Trúfaš si?". Jasné, že si trúfam, ale bola som si vedomá, že moje meno nie je Kristína Farkašová, nemám 80000 priateľov na FB, nie som celebrita a nemám ani známosti. Martin však žije filozofiou, že pracuj a stane sa všetko, čomu uveríš. Tak je to tu – čerstvé, voňavé, knižné bábätko je na poličkách v kníhkupectvách. Ak ste mamou po 30 alebo takú poznáte, som si istá, že darček vo forme tejto knihy ich poteší. Ručím za to!

V knižke okrem iného radíš mamám, ako si nájsť popri "materskej/rodičovskej dovolenke" aj čas na čítanie kníh. Ty si si ho našla ešte aj na jej napísanie... Ako sa Ti to podarilo skĺbiť s rodičovským, manželským a pracovným životom?

To je celé know-how. Jedna z vecí je, že veľmi efektívne pracujem s časom a neplytvám ním. Druhá vec je, že môj syn je veľmi náročný na moju pozornosť a je veľmi aktívny. Každý mesiac menil pravidlá hry a ja som sa im snažila dynamicky prispôsobiť. Čítanie kníh je mojou láskou, preto som hľadala a nachádzala techniky „ukradnutia" si času počas dňa – a to každý deň trochu. Potom okrem čítania som rozšírila svoje portfólio a pokračovala v projektovej práci a písaní. Vyselektovala som techniky, ktoré sa mi osvedčili v praxi. Ostatných 30 "pán Alex" zrušil. Na facebookovej stránke Mamou po 30 sa delím aj s inými praktickými tipmi ako ostať „aktívnou" popri dieťati. Dúfam, že mnohé maminy sa pobavia, potešia a inšpirujú. Hlavne, aby boli spokojné.

Ako dlho Ti trvalo napísanie tejto knižky?

Brainstorming, zbieranie a usporadúvanie myšlienok, zakomponovania záznamov z denníka, kaučingových sedení a vybudovanie príbehu zabralo asi 2-3 mesiace intenzívnej práce. Na texte sa autorsky podieľali aj žurnalistka Baši a life koučka Jani. Mne sa nedalo spávať, kým som ten mentálny pretlak nedala na papier. Potom prišla jazyková korektúra v spolupráci s Mon a Ľubicou, ktorým ďakujem za správne učesanie textu, následne práca s profi grafikom p. Gajdošom, ktorý do detailov chcel urobiť dokonalé dielo. Až po samotnú tlač. Približne 5-6 mesiacov. Teraz chápem, že prvotná nielen finančná, ale aj energetická investícia a námaha celého tímu je 90% úspechu. Všetci veríme tomuto projektu a nech si teraz voľne dýcha, nech sa číta a nech si žije svoj vlastný život.

Ako by si zhodnotila ten čas strávený pri jej písaní? Stáli tá energia a čas za to?

Energia, odhodlanie, úprimnosť, pravdivosť, otvorenie sa a viera sa nedajú zaplatiť. To som do diela investovala. Vydavateľstvo investovalo veľa financií a ľudského potenciálu do samotného vydania, tlače a marketingu. Vôbec som netušila, aké je to vlastne ťažké, takú knihu vytvoriť, spísať, vydať a predať. A to je len začiatok. Mne sa však ťažké veci páčia, tak som si povedala, že si to ešte zopakujem. Píšem ďalšiu knihu pre všetky ženy našej planéty! Bude to nezvyčajné dielo, ktoré uvediem začiatkom budúceho roka. Sledujte FB stránku inspira publishing a dozviete sa všetko včas!

Určite sa už tešíš na krst svojho prvého knižného dieťaťa, ktorý bude "verejný". Na čo sa môžu hostia tešiť?

1.12.2016 máme krst s najúžasnejšou, najkrajšou a najinšpiratívnejšou mamou po 30 – Luciou Hablovičovou v geniálnej Monsters Cafe and Bar v Bratislave. Pozývam všetky čitateľky! Bude „materská žúrka" s mandľovým mliekom a raw koláčikmi. Heh, no nie tak úplne, ale budeme tam my, kniha a super káva. Budeme si čítať, súťažiť a podpisovať. A môžete si knihu aj fyzicky pozrieť, pochytať a ovoniavať :-)

Aj z obsahu Tvojej knihy vyplýva, že máš ku knihám a čítaniu pozitívny vzťah. Ktoré knihy patria medzi Tvoje najobľúbenejšie?

L.N.Tolstoj: Anna Karenina

V.Megre: Anastasia

P.Coelho: Víťaz je sám

U.Eco: Foucaultovo kyvadlo

T.R.G.: Mamou po 30 :-)

Tvoj odkaz pre čitateľov...

Čítajte, píšte, píšte a čítajte. Zamýšľajte sa a konajte, konajte a zamýšľajte sa. Ľúbte a rozdávajte, budete ľúbení a obdarení. Priam ako ďakovačka na Miss Universe. Začnite od seba, ostatní sa pridajú. Buďte šťastní!

Názory čitateľov a recenzie

(0 komentárov)

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používanie nájdete TU.