KARAMELA

KARAMELA

INŠPIROVANÉ SKUTOČNÝMI UDALOSŤAMI

Autor: PETER ZEMAN

9,45 € s DPH

13,50 € s DPH Zľava 4,05 €

 

ANOTÁCIA

Kniha, ktorá odkrýva svet na hrane zákona a morálky.

Dej tohto príbehu, čiastočne inšpirovaného skutočnými udalosťami, vás vtiahne do hlavného mesta našej krajiny a neskôr aj za jej hranice. A za hranice, nielen štátne, ale najmä tie morálne a zákonné, siahajú aj prípady nelegálnych adopcií.

Peter Reichel je hovorcom štátnej inštitúcie, ktorá má v kompetencii práve túto problematiku. Tragické prípady a osudy týraných detí, roztrieštených detských dušičiek, ktoré sa neraz stávajú iba bezbrannými rukojemníkmi a obeťami, nezriedka i tovarom, sú tak počas niekoľkých rokov súčasťou jeho života. Jednou nohou však vkročí aj do pokriveného sveta plného korupcie a nekalých praktík, v ktorom vládnu peniaze a moc. Jeho osobný život bez kúska anonymity je od ideálu na míle vzdialený, a tak sa jeho obľúbeným a verným spoločníkom stáva alkohol. Komplikovaný milenecký vzťah s asistentkou, ako aj ďalšie osobné či pracovné problémy ho však doženú k radikálnemu rozhodnutiu.

Začína odznova, úplne od nuly, dokonca aj v inej krajine, ale zato s čistou mysľou a odhodlaním, zatiaľ však netušiac, že ho ešte dostihnú následky minulosti. Jeho život nakoniec predsa len dostane zmysel. Ten však bude úplne iný, než aký by očakával...

 

O AUTOROVI:

Autor - Peter Zeman

Peter Zeman je absolventom FFUK, odbor žurnalistika. Vyše dve desaťročia pôsobil v rôznych tlačových a elektronických médiách. Dlhšie obdobie pôsobil ako hovorca Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, vďaka čomu dôverne pozná prostredie, v ktorom sa hlavný dej knihy odohráva.

 

Môj príbeh

   Vždy som chcel písať. Celý život. Skôr než som vôbec vedel čítať. Naozaj. Knihy ma od detstva fascinovali. Ako očarovaný som obdivoval rodičovskú knižnicu. Bola naozaj impozantne rozsiahla. Sľuboval som mame, že všetky zväzky z nej raz prečítam a aj sám nejakú napíšem, aby si ju mohla medzi tie ostatné pridať. Čakala na to dlho, ale dočkala sa. Preto som sa na to, že zasadnem do školských lavíc, nesmierne tešil. Žiaľ, zvládnutím abecedy sa môj všeobecný záujem o školu v podstate skončil. Skutočne dobré známky som nosil domov asi naozaj len zo slohových prác. Nebudem nikoho zaťažovať detailmi mojej búrlivej puberty ozdobenej prepadnutím a dvojkou z chovania, nakoniec som sa predsa ako tak upokojil a vyštudoval žurnalistiku na UK. Lebo som chcel písať. Veľmi som to chcel.
   A písal som. Dlhé roky som bol redaktorom Slovenského rozhlasu. Veľa z toho, čo ide neskôr von zvukom sa najprv napíše. Mal som šťastie na relácie, ktoré dávali veľa priestoru autorskej tvorivosti. Na toto obdobie spomínam veľmi rád. Neskôr prišli periodiká, ktoré už taký veľký rozlet neumožňovali. Vtedy som písal len tak pre seba. A potom som už profesionálne nepísal, len rozprával, lebo som sa stal hovorcom istej štátnej inštitúcie. Ľahká cesta k splnenému snu, ktorú lemovalo viac šťastia, než rozumu? Možno.
   Život však vie človeku prichystať veľmi veľké a neočakávané pády. Nevyhol som sa im. Ani tým existenčným, ani tým morálnym, ani rozpadu rodiny, ani podnikateľským neúspechom, ani ... . Vyjadrím to radšej inotajom. Boli obdobia, keď som nepil iba vodu, prípadne som jej pil veľmi málo. Nemyslím si, že som bol zlý, či zákerný, určite som taký nikdy byť nechcel. Snáď som bol len hlúpy, možno naivný, primálo empatický voči ostatným. Príliš som žil príbehmi v mojej hlave, primálo ich oddeľoval od reality a nezbadal, že ma zatiaľ ťahá ku dnu ten môj vlastný. Narobil som teda veľa problémov sebe aj iným, naozaj ma to mrzí, niečo málo z toho sa mi podarilo napraviť, iné naprávať skúšam. Stále tu napriek tomu so mnou naďalej budú niektoré hriechy minulosti, s ktorými už neurobím nič, iba sa s nimi budem musieť naučiť žiť a to je niekedy tiež nemalý trest. Ušli sa mi za to všetko nakoniec aj galeje a ochutnal som tvrdú fyzickú prácu za hranicami republiky. Naučil som sa tam jedno. Manuálna drina má liečivé účinky.
   Neprestal som písať. Ani vtedy. Mám už toho napísaného toľko, že by som možno už ani písať nemusel, lebo to nikto nikdy nestihne vydať. Hoci pravdou je, že by som to úplne všetko ani nikdy vydať nechcel. Preto píšem ďalej. Vždy sa to dá ešte vylepšovať. Ak tým dokážem urobiť niekomu radosť na pár večerov, budem šťastný. Neprestanem s tým, lebo som nikdy nič iné robiť nechcel. Svojho nie vždy celkom zodpovedného bohémstva sa asi len tak ľahko nezbavím. Z hlúpostí som už ale dúfam definitívne vyrástol. Sňal som z hlavy ružové okuliare a nahradil ich takými, cez ktoré vidno svet v reálnejších farbách. 

 

ZÁKLADNÉ INFO O KNIHE: 

  • Žáner: beletria
  • Jazyk: slovenský
  • Vydanie: 11/2019
  • Počet strán: 304
  • Rozmery: 110 x 185 mm
  • Väzba: paperback
  • ISBN: 978-80-99949-00-4

 

Sem môžete pridať váš komentár :-)

* (Povinné)

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používanie nájdete TU.