Blog

Ako napisat bestseller

Každý spisovateľ túži raz napísať knihu, ktorá by oslovila veľké množstvo ľudí. Byť populárny, uznávaný, mať možnosť oslovovať svojimi myšlienkami veľké publikum, prípadne si aj dobre zarobiť. To všetko sú veľmi lákavé predstavy. Ale v skutočnosti sa to podarí len niektorým z nich. Na slovenský knižný trh pribudne ročne niekoľko tisíc nových titulov, no iba pár z nich môžeme označiť za bestsellery. To, či sa kniha bude dobre predávať, alebo zostane nepovšimnutá v regáloch kníhkupectiev, záleží od mnohých faktorov. Poďme si pomenovať aspoň niektoré z nich.

  • Všeobecná popularita autora

Ako sa hovorí – značka predáva. A to neplatí len o veľkých korporátoch, ale aj o menách autorov. Dielo od známeho autora si jednoducho kúpi viac ľudí než to, ktoré je od kohosi neznámeho, začínajúceho. Pritom ten nový a neznámy môže mať oveľa kvalitnejšiu tvorbu. Preto začínajúcim autorom odporúčame, aby boli v rámci svojich možností aktívni. Písali blogy, články, vytvárali si už dopredu svoje vlastné mikropublikum, ktoré by dokázali prioritne osloviť v čase, keď vydajú knihu. Určite to pri propagácii knihy veľmi pomôže.

  • Myslíš to vážne?

Alebo len túžiš niekde v kútiku duše, že raz, možno, snáď, keď vyrastiem…? Každý, kto chce naozaj písať a predávať, by mal tejto činnosti venovať patričný čas aj energiu. Či už pri tvorbe samotnej knihy, alebo následnej propagácii. Niekedy nás možno odrádza naše okolie, ktoré neverí našim plánom a snom, ale to je len prirodzená prekážka za cestou k úspechu. Treba ju jednoducho preskočiť a nevzdať to.

  • Obálka a názov

Bez pútavej obálky a chytľavého názvu, ktoré budú kričať do sveta a oslovia práve tú vašu cieľovku, to kniha bude mať na tomto svete naozaj veľmi ťažké. Je úplne bežné, že názvy kníh sa tvoria podľa kľúčových slov, ktoré sú v danom období najviac populárne. Výnimkou nie je ani do očí bijúca „inšpirácia“ s názvom už existujúceho bestselleru. Pekným príkladom je kniha 50 odtieňov… dnes už naozaj čohokoľvek. Ale všetko to prišlo až po tej šedej :-). Nehovoríme, že je to práve tá správna cesta, ale určite má zmysel uvažovať nad názvom, ktorý by dokázal zarezonovať v záplave iných kníh. Pri obálke to platí dvojnásobne.

  • Zaujímavá téma a podanie

Preraziť môžete zaujímavou témou, ale kľudne aj tuctovým príbehom, ktorý dokážete čitateľovi originálne naservírovať. Ideálne, ak spojíte neokukaný príbeh alebo tému s perfektným podaním. V našom prípade máme zásadu, že nemeníme obsahy rukopisov, ktoré chceme vydať, ale občas sa nám stáva, že autor nepristúpi ani na úpravy, ktoré by z nášho pohľadu knihe určite prospeli. Umením tých, ktorí píšu bestsellery, je schopnosť namiešať tú správnu zmes. A tú vedia častokrát dotvoriť práve ľudia, ktorí sa dokážu pozerať na tvorbu inými očami ako samotný autor.

  • Poriadny kus šťastia, alebo nezlomná vytrvalosť?

Ak sa stane z úplne neznámeho autora hneď na prvý pokus populárny, väčšinou môžeme hovoriť o šťastí a ideálnej súhre okolností. Oveľa pravdepodobnejšie však je, že budete potrebovať veľa trpezlivosti, odhodlania a vytrvalosti. Množstvo začínajúcich autorov pracuje s ideou, že hneď ich prvý rukopis vydá niektoré renomované vydavateľstvo, kritici dielo ocenia a z knihy sa stane bestseller. Aj keď je takýto scenár lákavý, je však veľmi málo pravdepodobný.

 

V každom prípade si myslíme, že má zmysel písať. A to aj v dnešnej dobe. Písanie totiž podporuje kreativitu, predstavivosť a je to skvelá forma psychohygieny. Bez ohľadu na to, či vaše dielo následne aj niekto vydá, alebo nie. Za nás môžeme písanie jednoznačne len odporúčať. A ktovie… možno sa jedného dňa podarí dostať aj tie vaše zhmotnené myšlienky na pulty kníhkupectiev.

Ďakujeme, že (nás) čítate… :-).

Tím inspira publishing

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *